logo

Çiçek Şekerleme Tarifi

3 yıl önce
1.168 kez görüntülendi

Çiçek Şekerleme Tarifi

Malzemeleri:

1 yk ilaçlanmamış çiçek yaprağı, (örn: Gül veya Hatmi-taze ve kurutulmuş olarak satılır)

1 yk pudra şekeri,

1 çk limon suyu,

1 yk toz şeker.

cicek-sekerleme

Yapılışı:

Bazı çiçeklerin yenilebildiğini biliyor muydun? Evet, yeniyor örneğin; Gül, hatmi, mor menekşe, yonca, melisa, bamya veya kabak çiçekleri. Başlangıçta tatlarını tam olarak alamayabilirsin. Bazı çiçeklerin yaprakları acı da gelebilir. Fakat dünya mutfaklarında çiçekler veya Çiçek yapraklarının çok özel bir yeri vardır. Damak zevkleri gelişmiş insanlar tarafından değer görür.

Az miktarda deneyerek sen de tat alma duyuna yeni tatlar tanıtabilirsin. Bu tarif daha çok dekoratif amaçlı, başlangıçta acılığını alması için. Bu çiçekleri veya yaprakları dondurma, puding veya sütlaçlarda süsleme olarak kullanabilirsin. Ancak çiçek yemeye kalkışmadan önce alerjik tepki vermeyeceğinden, çiçeklerin ilaçlanmış olmadığından ve her şeyden önemlisi; zehirli olmadığından, yenilebilir olmasından emin olmalısın.

Toz şekeri küçük bir tabağın içerisine al. Bir başka küçük tabak içerisinde pudra şekerini limon suyu ile karıştır. Gül yaprağı için gül suyu da kullanılabilirsin. Çiçek yapraklarını teker teker bu sosa bandır ve ardından toz şekere bula. Şeker kapladığın çiçek yapraklarını yağlı kağıt yerleştirdiğin bir tabağa al.
Hepsini kapladıktan sonra tabağı kuru ve serin bir yerde yaklaşık 1 saat dinlendir.

Çikolatalı yöntem: Çiçek yapraklarını ben mari usulu erittiğin çikolataya da banabilirsin. Özellikle beyaz çikolata çok şık görünür.

Afiyet olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Yukarı Çık