Asma Yaprağı Salamurası Nasıl Yapılır?

24.11.2016
2.362
Asma Yaprağı Salamurası Nasıl Yapılır?

Asma Yaprağı Nasıl Muhafaza Edilir, Salamura Nasıl Yapılır?

Yemeklerde kullanılan genellikle salamura edilerek saklanan körpe yapraklardır. Asma yaprağı, üzüm bitkisinin yapraklarıdır. Asma Yaprağı Nasıl Muhafaza Edilir, Salamura Nasıl Yapılır? Asma yaprağı saklanırken genellikle pet şişeler tercih edilmektedir. Bunun için şoğuk meşrubat içeceklerinin kutularını temizlemek yeterli olacaktır. Bir diğer saklama yöntemi ise derin dondurucuda muhafaza etmektir.

Asma yaprakları tek pişirimlik şekilde dondurulmalıdır. Sıcak suda rengi sararana kadar bekletilen yapraklar, suyu süzüldükten sonra buzdolabı poşetlerine konulur. Poşetlerin ağzı sıkıca bağlandıktan sonra derin dondurucuya atılır. İsteğe bağlı olarak asma yapraklarını sarma yaparak dondurmak mümkündür. Dondurucudan çıkarılan yapraklar kolay çözülür. Çözülmesi beklenen yapraklar oda sıcaklığına kavuştuktan sonra eğer sarılmışsa tencereye dizilerek pişirilir. İçleri doldurulmamışsa çözüldükten sonra sarma işlemine geçilir.

yaprak-salamurasi

Salamura Yapımı

Asma yaprağı nasıl muhafaza edilir, salamura nasıl yapılır? Asma yapraklarının damarlı kısımları yukarıda olacak şekilde üst üste dizilir. Aralarına tuz serpilir ve tencereye yerleştirilir. Yapraklar iyice sıkıştırıldıktan sonra tencerenin içerisine sıcak su eklenir. Bu işlem gerçekleştirilirken yaprakların sapları koparılmamalıdır. Yapraklar ağzı kapalı şekilde sararana kadar, yani yaklaşık 3-4 saat bekletilir. Sararan yapraklar demetler halinde çıkarılır ve suları hafifçe sıkılır. Demetler ardından bidonlara ya da pet şişelere sıkıştırılır. Boşluksuz şekilde sıkıştırılan yaprakların üzerine kaya tuzu atıldıktan sonra su eklenir. Ağzı hava almayacak şekilde kapatılan yapraklar güneş görmeyen yerde muhafaza edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.