Balık Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

08.11.2016
1.340
Balık Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Balık Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Sağlık açısından oldukça faydalı olan balığı, çoğu insan evine sokmamaktadır. Bunun nedeni, eve verdiği ağır kokudan dolayıdır. Kokusunun ağır olması, balığı yememeniz anlamına gelmez. Bu yüzden, balık her insanın yemesi gerektiği, değerli bir besindir. Faydalarının ne kadar çok olduğunun sanırım bilincindesiniz. Balık, yöntemi ile pişirildiği vakit, kişiye rahatsızlık vermez. Bunun için kurallı bir şekilde, balık pişirme yöntemlerini edinmelisiniz. Birazdan size tavsiye edeceğimiz bilgilerden sonra, balığı evinizde sık pişirecek, çocuklarınıza ve kendinize balık yemenin keyfini, bu bilgiler sayesinde sürdüreceksiniz.

Balık Pişirmek İçin Yapmanız Gereken Pratik Yöntemler Nelerdir?

Aldığınız balığı, önce tuz içinde,15 dakika kadar bekletmelisiniz. Çünkü tuz, balıkta var olan kokuyu alacak, kötü rengi dışa atacaktır. Bu sayede balık, görüntü olarak daha canlı ve temiz olacaktır.
Eğer balık seçiminiz küçük ise, kızartma yaparken ızgara kullanmanızı tavsiye ederiz. Her açıdan sağlıklı olan ızgara, ister küçük dilim balık olsun, ister büyük fark etmez, Fazla yağ harcamadığından, balığı daha hafif yapacak, eve fazla koku da vermemiş olacaktır.
Balığı kızartmadan önce, yağın üzerine sıçraması sizi oldukça rahatsız eder. Bu yüzden mutfağınızda kâğıt havlu bulundurmanız, sizin işinizi daha hızlı kolaylaştıracak, olası tehlikelere karşı koruyacak, yağ sıçramasını önleyecektir. Balıkları yıkadıktan sonra her defasında, kâğıt havlu ile kurutmanızda fayda vardır.

Izgara yaparken balığın yağlı olması size avantaj sağlayacaktır. Çünkü ızgara balıkta yağ kullanılmaz sadece balıkların üzerine bir miktar zeytinyağı gezdirilir. Bu sayede balık ızgaraya yapışmayacak daha iyi pişecektir.

balik-izgara

Fırında balığın da ızgara kadar lezzetli olduğunu biliyor muydunuz? Fırında pişirilen her şey iki kat daha fazla lezzetlidir. Bu yüzden balığı fırın tepsisine dilimleyerek dizin. Daha sonra yanına soğan, biberde koyabilirsiniz. Kokusunun azalmasını istiyorsanız üzerine sıkacağınız limon oldukça etkili olacaktır.

Balık, ağır bir yiyecektir. Bu yüzden onu asla tereyağı ya da katı yağla pişirmeyin. Bu balığın daha fazla kokmasını sağlayacak, evde ağır bir koku oluşmasına sebebiyet verecektir.

Sağlıklı yaşamak için,balığı asla hayatınızdan eksik etmeyin. Balık, zeka gelişimi için çok önemli bir takviyedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.