Çörek Otu Yağının Faydaları

16.11.2016
839
Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek Otu Yağı Neye İyi Gelir?

Çörek otu ince ve yeşil yapraklı bir bitkidir. Çörek otunun siyah tohumundan ise çörek otu yağı elde edilmektedir. Çörek otunun ve çörek otu yağının faydaları birçok kaynakta yer almaktadır. Çörek otu şifa kaynağı olarak bilinmekte olup ağızdan ağıza ve birçok araştırmada insan sağlığı ile ilgili birçok yararı olduğunu göstermektedir.

Çörek Otunun Faydaları

Çörek otu tarih boyunca burun tıkanıklığı, diş ağrısı, baş ağrısı, apse ve parazit ile bağırsak kurdu için etkili bir ilaç olarak kabul edilmektedir. Hipokrat geçmişte modern tıbbın kurucusu olarak kabul edilmiştir ve çörek otunu sindirim ile metabolizma tedavisine yardım amaçlı yararlanmıştır. Çörek otunun en büyük faydalarından birisi ise bağışık sistemini güçlendirici etkisidir. Çörek otu bu mucizevi iyileştirici etkisini yüzden fazla yararlı bileşikten almaktadır.

corek-otu-yagi

Çörek Otu Yağının Özellikleri

Çörek otunun içerisinde birçok yararlı bileşik vardır. Omega 3, Omega 6, folik asit, kalsiyum, bakır, demir ve çinko bunlardan bazılarıdır. Çörek otu yağı araştırmalara göre kemik iliği ve bağışıklık hücresi üretimini artırmaktadır ve antibakteriyel etkileri de güçlendirmektedir. Çörek otu yağı kanserle savaşta, bronşit, astım, grip gibi hastalıklarda faydalı etki doğurmaktadır.

Nelere İyi Gelir?

Çörek otu yağı baş ağrısına, diş ağrısına, kulak ağrısına, boğaz ağrısına, romatizma ağrılarına, kas ağrılarına, burun tıkanmasına, saç ve cilt problemlerine, astıma, grip ve soğuk algınlığına, sindirim mide- bağırsak problemlerine, alerjilere, öksürüğe, bronşite, diyabete (kan şekerine dengelediğinden dolayı), uykusuzluğa, yüksek tansiyona, zayıf bağışıklık sistemine, adet düzensizliğine (adet söktürücü etkisi bulunur), emziren anneler için sütü çoğaltma, saç dökülmesine, sedef hastalığına ve egzamaya yararlıdır.

Çörek Otunun Kullanımı

Çörek otunun kullanımında uzmanlar genellikle günde bir çay kaşığı çörek otu yağını oda sıcaklığında su veya sıcak çay ile içilmesini önermektedirler. Cilt bakımı veya cilt sorunları için ise çörek otu yağı masaj yapılarak sürülmelidir. Çörek otu cilt için kullanıldığı zaman cildi nemlendirip yumuşatmaktadır. Çörek otunun zengin iyileştirici ve besleyici yönü sayesinde ciltteki kızarıkları giderir, cildi iltihaplardan ve bakterilerden arındırır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.