Ekmeğin Bayatlaması Nasıl Önlenir?

05.12.2016
1.503
Ekmeğin Bayatlaması Nasıl Önlenir?

Ekmeğin Bayatlaması Nasıl Önlenir?

Bugün de burada ekmeğin nasıl taze kalmasını veya daha geç bayatlamasını sağlayacak ipuçları vereceğim. Öncelikle ekmeği tamamen soğuduktan sonra poşetlemek gerekiyor. Özellikle yanlış bilinen bir şey de ekmeğin soğuduğunda bayat olması kanısıdır. Fakat soğuk ekmek bayat ekmek demek değildir.

Ekmek ısıtıldığında tekrar yumuşaklığını ve lezzetini kazanacaktır. Bunun için de ekmeği buharda yavaş yavaş ısıtmak gerekiyor. Bunu tencereye su koyup kaynatın.

Üzerine de süzgeç koyup ekmekleri üstüne koyarsanız ekmekler ısınacak ve yemeye hazır hale gelecektir.

Ekmeği kesinlikle açıkta bırakmayınız ve direk olarak güneş ışığı ile temas ettirmeyiniz.

Ekmek yeterince soğumadan torbaya konursa buhar oluşumu nedeni ile hamur olabilir. Bu yüzden yeterince soğumasını bekleyin. Yeterince soğumayan ekmek buhar nedeni ile de küflenebilir.

Ekmeği dilimleyerek tüketmek bayatlamasını geciktirecektir.

ekmek

Bazı insanlar ekmeğin çıtır kabuğunu sevdikleri için koparıp yerler bu durumda ekmek daha kolay bayatlar. Ekmeğin bayatlamasını geciktirmek için buzdolabında saklayabiliriz. Böylece küflenme ihtimalini ortadan kaldırırız.

Ancak tazeliği azalabilir. Bu durumda ısıtarak veya kızartarak tekrar tüketebiliriz. Eğer derin dondurucunuz var ise ekmeği daha uzun süre bayatlamadan muhafaza edebilirsiniz.

Eğer dilimleyerek koyarsanız, tüketeceğiniz miktarı alırsınız ve geriye kalanları tekrar dondurmanıza gerek kalmaz. Bu sayede de ekmek daha uzun süre dayanır.

Bayat ekmekler ile köfte harcı yapımı:

Ekmeğiniz bayatlamış olabilir. Bu durumda onları çöpe atmak yerine kurutup blender yardımı ile parçalayıp kavanoza koyabilirsiniz. Köfte yapacağınız zamanda bayat ekmek aramak yerine yaptığınız harcı kullanabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.