Etin Alternatifleri Nelerdir?

09.11.2016
788
Etin Alternatifleri Nelerdir?

Ete Alternatif Diyebileceğimiz Doğal Besinler Nelerdir?

Sofraların maliyeti en yüksek gıdası olan et çoğu insan için vazgeçilmezdir. Ancak bir de vejetaryen olanlar vardır. Et yemeyen insanların bu gıdadan mahrum kalması zamanla bir takım sağlık sorunlarını doğurabilir. Et lezzetinin yanında protein kaynaklarının başında gelmektedir. Vejetaryen olan insanların et yememelerinden kaynaklanan protein eksikliğini başka yollardan gidermesi gerekmektedir.

İşte bu hususta karşımıza ete alternatif gıdalar çıkmaktadır. Gerçi kimileri eti ağzına bile sürmezken, kimileri içinse et vazgeçilmez bir gıdadır. Özellikle ev hanımları için et belli başlı alternatif olmaktadır. Çünkü et çeşitli şekillerde tüketilebilmektedir. Etle birçok farklı yemek çeşidi yapılabilmektedir. Bu durum ev hanımlarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Et Yerine Hangi Gıdalar Tüketilebilir?

1.Yumurta: Eğer et yemiyorsanız, bu büyük bir sorun değil… Hemen hemen her evde bulunan yumurta ile protein ihtiyacımızın önemli bir bölümünü karşılayarak etin eksikliğini giderebiliriz. Özellikle kahvaltı sofralarını süsleyen yumurta tam bir protein kaynağıdır. Vejetaryen olmasanız dahi düzenli tüketimi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

etin-alternatifleri

2.Peynir: Yine sofraların vazgeçilmez gıdası bu kahvaltılık türü vücudumuzun protein ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaktadır. Pek çok türü bulunması peynir sevmeyenlere alternatif oluşturmaktadır. Kahvaltıda tüketiminin yanında yemeklerde, salatalarda, sandviçlerde kullanılmaktadır. Bunun yanında misafir sofralarını süsleyen böreklerde de oldukça tercih edilmektedir. Sofralarımızda kaşar peynirinin ayrı bir yeri vardır. Çoğu yemeğe hatta çorbalara dahi lezzet vermektedir. Kaçınılmaz protein kaynağı denilebilir.

3. Mantar: Çok fazla tüketilmese de et için en favori alternatif olarak gösterilmektedir. Mantarla pek çok yemek yapılabilmektedir. Kullanım yelpazesinin genişliği mantarın tüketimini arttırmaktadır.

4. Patlıcan: Ve buzdolabının sebzelik kısmında muhakkak yeri olan patlıcan… Uygun fiyatı ve çeşit çeşit yemeklere lezzet vermesi dolayısıyla mükemmel bir gıdadır. Tüm bunların yanında ete alternatif oluşturmaktadır.

5. Kabak: Çok tercih edilen bir sebze türü olmamakla birlikte kabakla da pek çok yemek türü yapılabilmektedir. Kabak tatlısı, kızartma ve mücver en bilinenleridir.

6. Karnıbahar: Az tüketilen sebzelerin başında yer almaktadır. Özellikle kokusu çekiciliğini azaltmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, bu sebze tam bir besin deposudur ve etin yerini alabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.