İyi Çay Nasıl Demlenir?

06.11.2016
2.907
İyi Çay Nasıl Demlenir?

İyi Çay Nasıl Demlenir?

İyi Çay Demlemenin Olmazsa Olmaz İpuçları

Günümüzün en fazla tületilen harika içeceklerinden biri de hiç kuşkusuz ki çaydır. Ancak çayın daha iyi demlenmesi için bazı kritelerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Dilerseniz iyi çay demlemenin olmazsa olmaz ipuçlarının neler olduğunu makalemiz üzerinden sizlere sunalım. İlk olarak makalemizin ana konusu olan iyi çay demlemenin olmazsa olmaz ipuçları hakkında hemen bilgiler sunalım.

İşte İyi Çay Demlemenin Olmazsa Olmaz İpuçları Şunlardır;

  • İlk olarak çayın hazırlanacağı suyun soğuk ve sağlıklı olması gerekmektedir.
  • Çayın demleneceği demlik önceden kısa bir süreliğine ısıtılmalıdır.
  • Çaydanlığına yugun çay ölçüsü katılmalıdır.
  • Çay suyunun iyice kaynatılması gerekmektedir. Hemen sonrasında ise demliğe eklenmelidir.
  • Çayın hava geçirmez kaplarda muhafaza edilmesi gerkmektedir.
  • Porselen çaydanlıklarda çay demlenmelidir.
  • Çayın demlenme süreci 15 dakikayı geçmemelidir.

cay

Yukarıda da görüldüğü üzere iyi bir çay demlemenin olmazsa olmaz kriterleri bulunmaktadır. Yukarıdaki adımlardan eksik olarak yaptığınızda hazırladığınız çayın lezzetinde eksilme oluşabilmektedir. Dolaysıyla iyi çay hazırlamak için yukarıdaki kriterleri harfiyen uygulamanızda faydalar bulunmaktadır. Sizler de hazırlayacağınız çayın harika bir lezzete sahip olmasını isterseniz yukarıdaki önemli ipuçlarını hayata geçirebilirsiniz.

Çay Demlemede Yapılan Bazı Hatalar Nelerdir?

Makalemizin ana konusu hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de çayın demlenmesi konusunda farkında olunmadan yapılan bazı hataların neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. Çayın demlenmesinde yapılan bazı hatalar ise şunlardır;

  • Gereğinden fazlaca çayın eklenmesi: Günümüzde iyi çay için tavşan kanı sözü söylenmektedir. Oysa ki iyi bir çayın gereğinden fazlaca çay eklenmemesi gerekmektedir. Gereğinden fazla katı olan çayın iyi bir çay olduğu söylenememektedir. Dolaysıyla çayın iyi olabilmesi açısından deminin gereğinden fazlaca atılmaması gerekmektedir.
  • Çayın kaynatılmadan tüketilmesi: Nadiren de olsa çay demlemede yapılan hatalardan biri de çayın kaynatılmadan tüketilmesidir. Bu olumsuz durum beraberinde oldukça kötü bir çayın oluşmasına yol açmaktadır. Dolaysıyla iyi bir çay için tam olarak kaynatılması gerekmektedir.

Makalemizde iyi çay demlemenin olmazsa olmaz ipuçları hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir. Sizler de demlediğiniz çayın maksimum bir tada sahip olmasını isterseniz ilk olarak yukarıdaki kriterleri uygulamalı ve sonrasında ise aşağıda sunduğumuz hatalardan kaçınmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.