İyi Sucuk Nasıl Anlaşılır?

13.11.2016
2.480
İyi Sucuk Nasıl Anlaşılır?

İyi Sucuk Nasıl Anlaşılır?

Yediden yetmişe herkesin damak zevkini artıran sucuk hakkında, ne kadar bilgiye sahibiz, tam olarak bilememekteyiz. Fakat sucuğun lezzetinden dolayı, vazgeçemediğimiz bir gıda halini aldı sucuk. Ama dıştan güzel görünmesi sağlıklı olup olmadığı anlamına gelmez. İçeriğinde neler var, nerede ne şekilde üretiliyor, bunu bilmemiz gerekir. Çünkü sağlık her şeyin başında geliyor. Sucuğun içinde hiç bilmediğiniz hileler başrol gösterebilir. Bu nedenle içeriğinde var olan ürünlerde, sağlığı tehdit eden malzeme kullanımı söz konusu olabilir. Bu yüzden alırken çok dikkatli olmamız gerekir. Sucuğu en çok kahvaltı ortamlarında tüketiriz. Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezidir sucuk. Normal şartlarda dana etiyle yapılması gereken sucuğun son yıllarda dana etinden yüzde 10 kadarı eklenir oldu. Tavuk eti, hindi eti, hatta onların kullanılmayan bağırsaklarından yapılarak, insanlara farklı bir şekilde lanse ederek, hayat tehlikelerini bir kademe arttırmaktadır. Yediğimiz şeyin ne olduğunu bilmeden yaşamak, hayatımızı askıya almak demektir. Sucuk yapımında çok fazla baharat ve yağ hatta kıyma kullanıldığı anlaşılır oldu. Bunu sucuğu keserken içinde çıkan yağ ve kokusundan da analiz edebilirsiniz.

sucuk

İyi Sucuk Nasıl Olur?

• Dana eti oranı kesinlikle 100 ‘de yüz olması gerekir. Çünkü sucuk, dana eti ile sağlıklı bir konumun içinde bulunur.
• Kaliteli sucukta asla mozaik bir görüntü söz konusu değildir. Eğer sucuğu kestiğinizde ortasında beyazlık görürseniz, o sucuğun yarısı katkıdır. İçeriğinde fazlaca baharat, kıyma ve yağ kullanımı söz konusudur. Bu da sağlıklı bir sucuk olmadığını gösterir. İyi sucuk, kendini renginden belli eder.
iyi sucuk, pişirildiği vakit fazla yağ çıkartmaz. Sağlıksız sucuk pişirildiğinde fazla yağını dışa atar.
• Eğer yediğiniz sucuk ağızda dağılıyorsa, o sucuğu sakın yemeyin! Midenizde rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Çünkü fazla baharat ve sahte sucuk bağırsakları olumsuz yönde etkileyebilir.
• İyi sucuğun rengi kırmızıdır. Yüzde yüz dana eti ve katkısız olmalıdır. Fazla yağ içermemelidir. Renk farklılığı olmamalıdır. Kısacası, iyi sucuk kendini her şekilde belli eder. Hem tadından, hem de kaliteli görüntüsünden iyi olduğu anlaşılır. Buzdolabında muhafaza edilmeli, fazla bekletilmemelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.