Kefir Tarifi

20.05.2017
1.898
Kefir Tarifi

Kefir Tarifi

Kefir tanelerinin taze süte eklenmesinden sonra sütün bir torbada mayalanmaya bırakılmasıyla elde edilen kefir, ferahlatıcı, fermente edilmiş, geleneksel bir içecektir. Günümüzde bakteriyel starter kültür kullanılarak yapılabiliyor, içerdiği yararlı bakteriler de vücudunuza sağlık katıyor.

1 Litre için Malzemeleri:

  • 1 litre tam yağlı inek sütü
  • 1/2 tatlı kaşığı veya 1 kese kefir starter kültür

Yapılışı:

Sütü bir tencereye koyun ve sıcaklığı 32°C’ye ulaşana sıcak su dolu daha büyük bir tencerenin içine oturtarak (benmari usulü) kısık ateşte ağır ağır ısıtın. Altını kapatın, starter kültürü sütün yüzeyine serpin ve sütü 5 dakika dinlendirin. İyice karışması için sütü yukarı aşağı hareketlerle çırptıktan sonra sterilize edilmiş kaplara aktarın ve ağızlarını kapatın.

kefir

Olgunlaşması ve keskin tadının oluşması için oda sıcaklığında 12-24 saat boyunca dinlendirin. Ne kadar uzun süre dinlendirirseniz o kadar keskin bir tat oluşur; bu nedenle daha önce kefir içmediyseniz ilk denemenizde dinlendirme süresini kısa tutun. Kefiri buzdolabında saklayın ve 10 gün içinde tüketin.

kefir-tarifi

Daha fazla kefir yapmak için 1 litre ılık süte 50 ml mayalanmış kefirden ekleyin ve 12 saat daha dinlendirin. Yeniden kültürleme süreci, aynı kefirle beş defaya kadar tekrarlanabilir. Ondan sonraki kefiri yeniden kuru starter kültür alarak yapmanız gerekir.

Hayatınızda ilk defa kefir içiyorsanız azar azar tüketin. Miktarı bir iki haftaya yayarak arttırın. Eğer bir anda çok hızlı ve fazla içerseniz sindirim sisteminiz, olumsuz tepki verebilir. Bu nedenle kefiri beslenme sisteminize adım adım dâhil etmekte fayda var.

Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.