Soya Soslu Ballı Tavuk Tarifi

28.12.2017
2.222
Soya Soslu Ballı Tavuk Tarifi

Soya Soslu Ballı Tavuk Tarifi

Soya soslu ballı tavuk, soya sosu ve balın mükemmel uyumuyla hazırlanan ve hazırlanmasında genelde tavuk baget kullanılan bir fırın yemeğidir. Fırında patates gibi garnitürlerle lezzeti desteklenebilir. Ancak yine de içerisinde Türk damak zevkinin alışkın olmadığı bir bal – soya sosu kombinasyonu yer aldığından dolayı herkes tarafından beğenilerek yenmesi mümkün olmayabilir. Soya soslu ballı tavuk tarifi, ön yargılı yaklaşılmadığı takdirde damaklarda unutulmayacak bir tat bırakmak için mükemmel bir seçimdir. Ancak soya soslu ballı tavuk tarifi çok tuzlu bir çeşni olan soya sosu içerdiğinden dolayı tansiyon rahatsızlığı olanlar temkinli tüketmelidir.

barbeku soslu baget

Soya Soslu Ballı Tavuk İçin Gereken Malzemeler

12-13 adet tavuk baget (İsteğe bağlı olarak tavuğun farklı yerleri de bu tarifte kullanılabilir. Örneğin göğüs, kalçalı but ve kanat da soya sosu ve bal ikilisine oldukça yakışacaktır. Ancak şu anki tarif en fazla 14 adet tavuk bagete yöneliktir.)

Yaklaşık 1 çorba kaşığı çiçek balı (Çiçek balı kullanılması tarif açısından daha uygun olacaktır zira çam balı zaman zaman yoğun bir koku bırakabilir.)

3 diş sarımsak

Yarım çay bardağı soya sosu (Damak zevkine göre azaltılabilir veya artırılabilir. Ancak çok tuzlu olduğu unutulmamalıdır. )

Az miktarda sıvı yağ

Tarifte tuz da kullanılması mümkündür ancak soya sosu çok tuzlu olduğundan sonradan eklenmesi yemeğin tuzlu olma riskini ortadan kaldıracaktır.

Soya Soslu Ballı Tavuk Nasıl Hazırlanır?

Soya sosu, bal ve sıvı yağ karıştırılarak üç parçaya bölünür. 12 adet bageti koyup soslamak için üç ayrı buzdolabı poşeti açılır ve her bir poşete dörder adet baget konularak karışımın üçte biri bu poşetlere ilave edilir. Karıştırılarak biraz tavuğun karışımı özümsemesi beklenir. Akabinde poşetten çıkarılarak yağlı kağıt serilen fırındaki tepsiye dizilerek yaklaşık 180 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.