Tarhana Nasıl Yapılır?

23.11.2016
4.397
Tarhana Nasıl Yapılır?

Tarhana Nasıl Yapılır?

Kış aylarının vazgeçilmezi tarhana çorbası, Türklere özgü ürünlerin başında gelmektedir. Kurutulma işleminden geçmesi sebebi ile yaz aylarında yapılmaktadır. Kış için stoklanan tarhana çorbası içeriği nedeni ile oldukça besleyicidir. Bu özelliği dolayısıyla sabah kahvaltısı dahil olmak üzere her öğün tüketilebilmektedir. Eski zamanlarda soğutarak saklama mümkün olmadığından, yoğurt gıdası için saklama yolları aranırken tarhananın bulunduğu rivayet edilmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere tarhananın büyük kısmı yoğurttan oluşmaktadır.

Kırsal bölgelerde gelenek olarak yapılan tarhana, metropol şehirlerde hazır alınmaktadır. Ancak evde yapımı mümkündür. Evde tarhana nasıl yapılır? Besleyici olan ve uzun süre bozulmadan saklanan tarhana kolay pişer ve oldukça lezzetlidir. Yöresel olarak farklılıklar göstermekle birlikte genel olarak kullanılan malzemeler; yoğurt, un, domates, biber, tuz ve baharattır.

tarhana

Mayalanma Süresi Lezzetini Belirliyor

Evde tarhana nasıl yapılır? Tarhana malzemeleri karıştırıldıktan sonra uzun süre yoğurulur ve mayalanmaya bırakılır. Mayalanma süresi tarhananın lezzeti üzerinde belirleyici etkendir. Tarhana az bekletilirse tatlı, uzun süre bekletilirse ekşi olmaktadır. Ortalama bekletme süresi ise bir haftadır.

Mayalanma işleminin ardından hamur parçalar halinde bölünerek kurumaya bırakılır. Kuruyan hamur parçaları düzenli aralıklarla elle ovularak toz haline getirilmeye çalışılır. Tarhanayı büyük parçalar halinde saklamak mümkündür. Ancak toz haline getirilmesi iyice kurumasını sağlayacağından, hazırlanan tarhana daha uzun ömürlü olur. Hamur halinde dondurucuda saklanan tarhanaya yaş tarhana denilmektedir. Ancak kuruma aşamasında toz haline getirilen tarhana güneş görmeyen oda sıcaklığında uzun süre muhafaza edilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.