Yumuşak Poğaça Nasıl Yapılır?

15.11.2016
1.690
Yumuşak Poğaça Nasıl Yapılır?

Yumuşak Poğaça Nasıl Yapılır?

Evde yaptığınız açmaların ve poğçaların daha yumuşak olmasını istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Evde yapılan poğaçalar genellikle kıtırkıtır olmaktadır. Ama siz yumuşak poğaçalar istiyorsanız bazı ipuçlarına dikkat edip yumuşak poğaçalar elde edebilirsiniz.

Unun markası ve kalitesi bu noktada büyük önem taşır. Unun kaliteli olduğundan emin olun. Un eleyerek eklenmelidir. Hamuru hazırlarken en az miktarda un kullanmaya dikkat edin. Hamuru hazırlayıp yağladığınızda yumuşak bir hamur elde etmişseniz daha fazla un katmayın. Aksi halde sertleşir.

yumusak-pogaca

Poğaçaları hazırlarken un kadar mayasına da dikkat edilmelidir. Mayanın tarihine bakıp tarihinin geçip geçmediğini mutlaka kontrol edin. Tarihi geçmişse o mayayı kullanmayın. Mayayı ılık suda eritip iyice karıştırın.

Maya suda iyice çözülüp topaklanma kalmamalıdır. Hamurla özdeşleşmelidir. Hamurda sıvıyağ yerine margarin kullanmaya dikkat edin. Margarin hamurunuzu yumuşatırken sıvı yağ sertleştirir. Bu yüzden ikisini birden kullanacaksanız sıvıyağ miktarını olabildiğince az kullanıp margarin miktarını artırmaya özen gösterin. Hamurun içine bir miktar süt koyduğunuzda hamur daha yumuşak olur. Bunun aksine yoğurt koyduğunuz zaman hamur daha çok sertleşir ve kıtırkıtır olur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.